Історична довідка

 

Наприкінці XIX – початку XX ст. важливе значення в пропаганді здорового способу життя мало товариство «Просвіта», діяльність якого охоплювало всю сферу життя українського народу Галичини. Перед Першою світовою війною майже в кожному селі Яворівщини була читальня «Просвіти», яка мала в своєму фонді популярні книжечки та передплачувала 2-3 часописи. Таким чином, активний просвітницький рух спричинився до поширення медичних знань та основ профілактики захворювань того часу. В Яворові спеціалізованих лікарень на той час не було, медичною практикою займалися тільки приватні лікарі,повитухи та знавці цілющих властивостей зілля. Польський географічний словник(Львів,1890) подає інформацію про те,що в Яворівському повіті наприкінці XIX ст.працювали три доктори медицини, три хірурги і дві аптеки.  

У міжвоєнний період на Яворівщині практикували медицину приватні лікарі. В Янові працювали три лікарі єврейської національності А.Кунфер, Ю.Маркель та Лепкехлер.

В Яворові у власному будинку лікар Степан Кушнір відкрив приватну лікарню. Тепер кажуть сімейний лікар,а тоді спеціаліст на всі руки – «дохтор» Кушнір безвідмовно, в будь – який  час доби, надавав потребуючим медичну допомогу. Про нього збереглись згадки як про чудесного рятівника багатьох життів. Та радянські «визволителі» звинувачували Кушніра у співпраці з упівцями і вивезли в Сибір.

     У  1943 році Юрій Липа відкрив в Яворові приватну лікарську практику з лікування різних хвороб травами. Та літом 1944 року він переїжджає з сім’єю в с.Іваники,бо підтримував тісні зв’язки з Українським підпіллям і вважав за краще бути ближче до його центру. Лікував хворих та ранених воїнів УПА. Та цього не оминув каральний меч комунізму – у розквіті творчих сил відібрали життя Юрію Липі «чесниє офіцери красной армії».

В 1944 році була заснована Яворівська центральна лікарня. Її розмістили в стінах колишнього монастиря чину святого Василя Великого.

В 50-х роках на базі Яворівської лікарні були відкриті спочатку півторарічні, потім дворічні курси Червоного Хреста,на яких бажаючі здобували середню медичну освіту і йшли працювати медсестрами в лікарню або фельшерсько-акушерські пункти,що відкривалися майже у всіх селах району. Випускниці цих курсів Ірина Кулічкова,Ярослава Шумило та Мурин Катерина, Дзень Ярослава, Турко Ярослава  працювали в Яворівській лікарні протягом багатьох років, а Білецька Єва працює по сьогоднішній день.

До 1959 року в лікарні вже окремо функціонували пологове, дитяче, очне та отоларингологічне відділення, а з 1964 року – інфекційне відділення.

В Яворові було створено на 10 ліжок шкірвендиспансер, в якому головним лікарем працювала Янчишин Ірина Степанівна. Згодом диспансер перенесли до смт.Краківець, де було облаштовано лікарню на 50 ліжок, а головним лікарем став Володимир Данилович Ляшовський.

В Яворівській лікарні працювали лікарі, які невтомною працею зробили своє ім’я визначним. Першим хірургом у районі був Розуменко – талановитий лікар, який працював у лікарні недовго, проте запам’ятався яворівчанам  чуйною людиною, чудовим фахівцем, який добре знався на лікуванні різних хвороб. Його змінив не менш талановитий знавець своєї справи, який потім став професором-хірургом, працював завідуючим кафедрою хірургії у Львівському медуніверситеті – Івашкевич Григорій Артемович. Молодий хірург безвідмовно надавав потребуючим допомогу в будь-який час доби.

В Яворівській операційній рятували життя людям:  хірург Кались Степан Іванович, який згодом працював завідуючим відділом хірургії 5 лікарні м.Львова. Починав медичну практику в Яворові хірург, потім викладач Львівського університету Вуїв Григорій Петрович.

З 1968  по 2006 рік свої знання, вміння і професійні навики віддав хірургічному відділенню Стороженко Віталій Андрійович. Безвідмовний травматолог, який пізніше став професором медичних наук Ярополк Яцкевич.

Невтомний терапевт Сіромаха Григорій Максимович після роботи в Яворівській лікарні працював головним обласним терапевтом. Макаренко Лідія Григорівна – лікар – терапевт, що ходила до хворих від ранку до вечора, бувало, що навіть засинала від втоми в хаті хворих. Педіатр Вуєва Мирослава Данилівна, яка найдовше працювала завідуючою педіатричним відділенням Яворівської лікарні. Згадують пацієнти вдячними словами начмеда, потім завідуючим інфекційним відділенням Новояворівської лікарні Марківа Зеновія Дмитровича – дуже грамотного, талановитого лікаря, який безпомилково ставив діагнози, надавав висококваліфіковану медичну допомогу.

Також прославили Яворівську лікарню гінекологи, які рятували життя матерів і дітей Понад півстоліття працював гінекологом кандидат медичних наук – Заболотний Михайло Іванович – завідував акушерсько-гінекологічним відділенням. Жодна породілля не пішла з життя, якщо була під лікарською опікою Заболотного. Лікар з великої букви – Заболотний, мав дивовижну лікарську інтуїцію, приходив вчасно хворим на допомогу, робив складні операції. Його життя – це медицина, він жив своєю роботою, допізна затримувався в лікарні, тримав у порядку всі гілки відділення. Заболотного знали далеко за межами Яворівщини і приїжджали до нього на лікування.

Нині у м.Яворові функціонує Центральна районна лікарня з поліклінікою, шість стаціонарних відділень та відділення відновного лікування  в смт. Немирів.

В розвиток медицини Яворівщини вклали свою лепту головні лікарі. Першим головним лікарем  Яворівської лікарні до 1955 року був Сузій Г. Ф., після нього до 1964 року – Зісманова Любов Самойлівна. З 1964 по 1969 роки лікарню очолив прекрасний фахівець, вихований, інтелігентний, толерантний і добре відомий отоларинголог Беш Михайло Григорович. У 1969 – 1989 роках головним лікарем був Романишин Юрій Іванович, стараннями якого будувалась Новояворівська лікарня. З 1989 по 1994 рр. лікарню очолює прекрасний фахівець – гінеколог Мельник Надія Теодорівна, яка пізніше займала посаду першого заступника начальника головного управління охорони здоров’я Львівської області, була депутатом Львівської обласної ради двох скликань. З 1994 по 2007 рр. головним лікарем району була ендокринолог Марків Емілія Остапівна. Завдяки її старанням приміщення райкому партії віддали під поліклінічне відділення і в 1992 році запрацювала Яворівська поліклініка. У 2008 році на посаду головного лікаря району призначено Короля Теодора Володимировича – обдарованого хірурга, який до того працював завідувачем хірургічного відділення Новояворівської лікарні, який працював на посаді до 2016 року.

 

 

 

 

 

 

 В жовтні 2016 року на посаду головного лікаря призначено Дмитріва Михайла Володимировича, лікаря хірурга, ендоскопіста. Заступниками головного лікаря  Яворівської ЦРЛ впродовж багатьох років працюють Северин Оксана Пилипівна, Антонишин Михайло Миколайович, Гайдучок Станіслава Степанівна, Гамела Наталія Іванівна, Лопачак Ірина Зениславівна.

В останні роки Яворівщина характеризується високим показником народжуваності, низьким  показником смертності і позитивним природнім приростом.  Добре було б зберегти позитивну тенденцію у наступних роках та створити умови для повноцінного розвитку  сімейної медицини.